Почистване на велосипед

Правилното почистване на колелото трябва да бъде част от рутинната поддръжка на велосипеда. Редовното миене на велосипеда гарантира, че всичките ви велосипедни части ще изкарат по-дълго време и ще са в по-добро състояние. Независимо дали карате шосеен или планински велосипед, отделянето на време за измиване на велосипеда (особено задвижването) е необходимо. За планински велосипеди препоръчваме да почиствате велосипеда си след всяко каране в кални условия или на всеки две седмици при редовна употреба в сух климат.

И така, можем ли да използваме маркуч когато почистваме велосипеда си? ДА!

Вярно е, че ако оставите вода върху велосипеда си за дълго време, сапун или обезмаслител върху велосипеда си или не изсушите правилно преди да го приберете, може да имате проблеми с ръждата. Въпреки това, с подходяща техника за измиване на колело, използването на маркуч и кофа със сапунена вода е най-добрият начин да направите любимият си велосипед блестящо чист!

Какво ви е необходимо

  • Кофа

  • Маркуч 

  • Почистващ препарат за велосипеди или препарат за съдове

  • Обезмаслител за велосипеди

  • Комплект четки

  • Парцали

  • Смазка за веригата

  • Обща смазка за велосипеди

  • Спрей за полиране на велосипеди

Как да измием велосипеда

1. Напълнете кофата с вода и почистващ препарат за велосипеди. Опитайте да измиете велосипеда си на сенчесто място, за да предотвратите преждевременно изсъхване.


2. Изплакнете велосипеда си. Използвайте маркуча на настройка „душ“, за да изплакнете старателно велосипеда си. Не използвайте твърде силен натиск, като електрическа миеща машина или настройката „струя“. Използването на висок натиск върху зони, които имат лагери (като главини), може да доведе до преместване на мръсотия и отломки в тези зони. Можете също така да отмиете смазката, която е предназначена да предотврати проникването на вода и мръсотия във вашите лагери.


3. Нанесете обезмаслител. Използвайте обезмаслител, специфичен за велосипеда, върху цялото задвижване (касета, дерайльори, верига) и оставете разтвора да попие поне 5 минути, докато почиствате останалата част от велосипеда. Не пръскайте обезмаслител върху накладките, ако имате дискови спирачки. Ако обезмаслителят попадне в тези зони, той може да причини замърсяване и скърцащи спирачки!


4. Докато обезмаслителят с пяна действа, използвайте комплекта четки, за да почистите останалата част от велосипеда. 


5. Повторно посетете задвижването с "четките за задвижване" и почистете цялото, включително ролките на задната клетка на дерайльора. Задържането на гъба върху веригата, докато въртите педалите назад, е чудесен начин за почистване на сплъстената грес.


6. Когато сте доволни, отново използвайте настройката "душ" на маркуча, за да изплакнете целия велосипед.


7. Ако денят е слънчев, можете да поставите велосипеда на слънце, за да изсъхне. Ако няма вероятност велосипедът да изсъхне за около 5-10 минути, ще трябва да го изсушите по най-добрия начин с чисти парцали. Обърнете специално внимание на болтовете и всяко друго място, което е склонно да задържа вода. 


8. След като подсушите задвижването на велосипеда, винаги добавяйте смазка, за да поддържате веригата си свободно движеща се. Съществуват много различни видове смазки, попитайте в магазина си какво биха ви препоръчали за условията, в които обикновено карате. Разклатете добре смазката, преди да я нанесете. Дръжте накрайника на веригата и стиснете леко, за да пуснете лека струя смазка, докато с другата ръка въртите педалите назад. Искате да покриете цялата дължина на веригата, затова въртете педалите назад поне 6 пъти. Оставете смазката да попие във веригата за около 5 минути.


9. Избършете излишната смазка с парцал.


10. В този момент велосипедът ви трябва да е супер чист! Ако искате да изглежда като в шоу руум, можете да използвате полиращ спрей за велосипеди, за да придадете допълнителен блясък на велосипеда си. Използвайки чист, сух парцал, напръскайте малко полиращ препарат в парцала и избършете рамката и другите лъскави части.